21.09.2021

Cykl o komisarzu Przygodnym, kilka fragmentów

 


„– Coś się stało? – zapytała, widząc jego przerażoną minę.
– Nic, nic, przypomniało mi się tylko, kto jest naszym prezydentem”. (s. 72)

„Na tym polega profesjonalizm, że człowiek działa jak dobrze naoliwiona maszynka, nawet kiedy ma ochotę skulić się w kłębek i pogrążyć w czarnej rozpaczy”. (s. 349)

„(...) regulamin w polskich służbach to papier mający status o tyle wyższy od toaletowego, że wiesza się go na ścianie, a nie podciera sobie nim tyłek. Przynajmniej nie dosłownie”. (s. 288) 

„Coraz łatwiej ująć przestępcę, ale coraz trudniej go ukarać”. (s. 359)

„Od czasów prehistorycznych nic się nie zmieniło, wartość mężczyzny zależy od tego, ile potrafi przynieść do domu. Kiedyś mięsa z polowania, teraz pieniędzy”. (s. 364-65)

„Kiedy człowiek przez czterdzieści lat ma wokół siebie rodzinę, może w pustym mieszkaniu dostać szału”. (s. 315)

„Wścibskie osoby to nie agenci wywiadu, nie zatajają zdobytych informacji, tylko dzielą się nimi, z kim się da”. (s. 79)

„Ludzie teraz nie boją się Boga, tylko prasy”. (s. 302)

---
Źródło cytatów: Paweł Pollak, Gdzie mól i rdza, Oficynka, 2021


„Pisarz bez czytelników to jak prostytutka bez klientów”. (s. 310)

„Każdy facet po czterdziestce, któremu udało się zdobyć młodą laskę, opowiada wszem wobec, jakie to filozoficzne dyskusje jest w stanie z nią prowadzić. Ciekawe, że nie zaprzyjaźnił się z sędziwym profesorkiem, skoro tego właśnie szukał”. (s. 354)

„Wieki mijają, a człowiek wciąż tak samo prymitywny”. (s. 9)

„(...) mężczyźni zwykle nie lubią chwalić się wizytami u prostytutek. Trudno, żeby nie mieli poczucia, że ze zdobywaniem kobiet nie jest u nich tak, jak być powinno”. (s. 156) 

„Logika nie była mocną stroną kobiet i gdyby zależało to od Kuriaty, nie pozwoliłby im wykonywać zawodu sędziego. Równouprawnienie może by na tym straciło, ale sprawiedliwość zyskała”. (s. 241) 

„(...) opieranie się naturze nic dobrego nie przynosi. Przeciwnie, większość nieszczęść bierze się stąd, że ludzie w imię jakichś bzdurnych idei starają się nakładać cugle na własną naturę. Albo co gorsza, nakładają je innym bez pytania ich o zdanie”. (s. 355). 

„Morderca nigdy nie zabijał jednej osoby, zostawiał za sobą znacznie więcej trupów, żywych trupów”. (s. 20-21)

„Z wiekiem człowiek powinien uprawiać więcej sportu, a jeść mniej niż w młodości, tymczasem większość robiła odwrotnie”. (s. 315)

„Gmachy publiczne są w święta tak samotne, jak ludzie bez rodziny”. (s. 343)  

„(...) dziennikarz odcięty od informatorów może być co najwyżej rzecznikiem prasowym. Temu nie potrzeba informacji, bo ma je ukrywać, a nie przekazywać”. (s. 117)

„Niektórzy mogliby pomyśleć przed spłodzeniem potomstwa, ale że właśnie z myśleniem mieli kłopoty, powstawał klasyczny paragraf 22. Parka jest tak głupia, że nie powinna mieć dzieci, ale gdyby była na tyle mądra, by sobie mogła to uświadomić, dzieci mogłaby mieć”. (s. 311) 

„Ja sam mogę pogłodować, ale głodzić zwierzę, które ma się pod opieką, to niegodziwość”. (s. 147)

---
Źródło cytatów: Paweł Pollak, Zbyt krótkie szczęście, Oficynka, 2014


„Niby wszystko można wyczytać z internetu, ale przestępcy do lubiących czytać wcale nie należą”. (s. 188) 

„Procent fuszerów wśród przestępców nie jest niższy niż w legalnych zawodach, bo niby dlaczego”. (s. 34) 

„Doświadczenie polega na tym, że trzeba zrobić coś głupiego, by je zdobyć”. (s. 237) 

„Kiedy kobieta ujawnia, o co ma pretensje, to ma się za sobą połowę drogi, żeby im zaradzić”. (s. 218)

„Bez uczucia najdrobniejsza skaza urasta do rangi niepokonywalnej przeszkody, a miłość czyni człowieka ślepym na każdą wadę”. (s. 191)

„Nawet jeśli jest to ulubiony lokal gejów, nic ci się nie stanie, jak posiedzisz razem z nimi; nie gryzą, a całować cię z pewnością nie mają zamiaru”. (s. 352)

---
Źródło cytatów: Paweł Pollak, Przepustka do męskości, Oficynka, 2021

16 komentarzy:

 1. Nietypowy, ale ciekawy post :) Część cytatów mi się podobała, a część nie (typu ten o logice kobiet. Choć może kontekst by to rozszerzył). Za „Ja sam mogę pogłodować, ale głodzić zwierzę, które ma się pod opieką, to niegodziwość” propsy dla pana :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cytat o braku logiki u kobiet to przemyślenia dziennikarza Kuriaty, który przewija się przez wszystkie części cyklu. Nie lubię tej postaci, bo jest chamska i pogardza kobietami mającymi więcej niż trzydzieści lat. Kuriata często myśli albo mówi źle o kobietach. Ale z drugiej strony kiedy się pojawia, to zawsze dzieje się coś ciekawego. :)

   Słowa o głodzeniu zwierząt padają z ust bezdomnego, który często nie miał co jeść. Niektórzy ludzie tacy właśnie są – potrafią sobie odjąć od ust, by nakarmić zwierzę.

   Usuń
  2. No i kontekst rozszerzył ;)

   Ja bym tak robiła, gdybym nie miała pieniędzy na życie - a miała już jakieś zwierzę. Ono nie jest winne, że jego właściciel nie potrafi się ogarnąć albo się pogubił.

   Usuń
  3. Właśnie, zwierzę nie powinno cierpieć z powodu niezaradności właściciela. Niekiedy właściciel robi, co może, a i tak nie starcza mu pieniędzy na życie. Wiadomo, jak nędzne są niektóre wypłaty, nie mówiąc już o rentach. Znam taką rencistkę, która ciągle powtarza, że sama nie zje, ale psu nie pożałuje smakołyków. W efekcie zwierzak jest otyły. Ledwo łazi, brzuch mu zwisa. Szkoda mi tego psa.

   Usuń
 2. Nie znam jeszcze tego cyklu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie zachęcam do przeczytania. Najlepsza z tych książek jest „Przepustka do męskości”. :)

   Usuń
 3. Słyszałam o tym cyklu i nawet mam go w planach. Dzięki cytatom jeszcze bardziej chcę go poznać. ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawy post. Wstyd się przyznać ale jestem tylko po jednej części cyklu. Na resztę zabrakło czasu, przez absorbujące prace na działce. Nowa weranda, płot, odstraszanie ptactwa by nie skubały czereśni. Jesienią jak mniemam czasu znajdę więcej i nadrobię braki w czytaniu całego cyklu. Pan Kuriata jest po prostu niedojrzały i niestały w uczuciach. Wszystko go nudzi po paru dniach i rzuci to jak tylko to zdobędzie. Stąd kobiety określane jako łatwe są przez niego porzucane od razu po przeleceniu. My, mężczyźni tak robimy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Owszem, zdobytymi kobietami Kuriata nudzi się po paru dniach czy nawet godzinach, ale ciekawa rzecz, że praca zawodowa nie nudzi go nigdy. On już jako nastolatek wiedział, że musi zostać dziennikarzem, i nie żałuje tej decyzji. Od wielu lat pracuje w tej samej redakcji. :)

   Usuń
 5. Cytat dot. paragrafu 22 byłby b. śmieszny, gdyby nie był tak przerażająco trafny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam podobne uczucia. W dodatku ci, którzy nie powinni mieć potomstwa, są zachęcani przez rząd i przez swoich głupich znajomych do rozmnażania się; aborcja jest praktycznie niedostępna, o antykoncepcję głupi ludzie nie dbają albo nie mają na nią pieniędzy, a są nawet takie kobiety, które wstydzą się iść do lekarza, poza tym dostęp do antykoncepcji jest bardzo słaby.

   Usuń
 6. Bardzo ciekawy post a dodatkowo czuję się zachęcona do sięgnięcia po serię.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawy post. Nie znam książek, ale całkiem możliwe, że się skusze. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie mało który kryminał się podoba, a ten akurat cykl bardzo polubiłam. :)

   Usuń