„Chłopczyca” Victora Marqueritte'a może spodobać się miłośnikom prozy francuskiej oraz osobom lubiącym czytać o emancypacji kobiet. Główna bohaterka książki zachowywała się dosyć swobodnie jak na czasy, w których żyła: nie chciała wyjść za mąż, sprzeciwiała się rodzicom, mówiła, że małżeństwo bez miłości to rodzaj prostytucji. Ponadto gorszyła otoczenie swoją krótką, męską fryzurką.
Monika Lerbier stała się emancypantką na skutek przykrych doświadczeń z wczesnej młodości. Jako kilkunastoletnia dziewczyna gorąco kochała narzeczonego, wierzyła w jego szczerość oraz uczciwość. Pewnego dnia przypadkowo odkryła, że Lucjan okłamuje ją i prowadzi podwójne życie: ma kochankę, nieślubne dziecko. Wielki zawód sprawili jej też rodzice, którzy stwierdzili, że nic wielkiego się nie stało i że Monika niepotrzebnie się buntuje. Dziewczyna postanowiła więc wyprowadzić się z domu i żyć w zgodzie ze swoimi przekonaniami.
Akcja „Chłopczycy” toczy się głównie w Paryżu w latach tuż po pierwszej wojnie światowej. Autor pokazał ból oszukiwanej kobiety, jej walkę o godność, dążenie do szczęścia. Obok głównej bohaterki do ciekawych postaci należą ciotka Sylwestra, która kochała Monikę bardziej niż własna matka, pięćdziesięcioletnia lesbijka Niquetta oraz ubogi pisarz Boisselot.
W Polsce powieść Victora Marqueritte'a została wydana przez wydawnictwo 86PRESS. Niestety, korekta zawiodła. Zdarzają się błędy ortograficzne, takie jak np. „nurzący” (str.16).
4/6.
---
Margueritte Victor, „Chłopczyca”(„La Garçonne”), tł. Staff Leopold, 86PRESS, 1991.
Lubię literaturę francuską, temat, jeśli nie nazbyt przesłodzony wydaje się być ciekawy, postaram się zapamiętać nazwisko autora.
OdpowiedzUsuńAutorowi za wydanie "Chłopczycy", którą uznano za powieść skandaliczną i nieprzyzwoitą, odebrano odznaczenie Legii Honorowej. Książka została wydana w roku 1922.
UsuńNie jest to lektura przesłodzona :)
Mnie również zaciekawiłaś, więc postaram się pamiętać o tej książce. Niestety te błędy ortograficzne mnie nie cieszą, bo sama mam problem z ortografią, a takie pozycje sieją jeszcze większy ortograficzny zamęt w moim umyśle:)
OdpowiedzUsuńNiestety, nie wiem, czy jeszcze jakieś inne polskie wydawnictwo wydało "Chłopczycę".
UsuńBłędów ortograficznych i gramatycznych nie powinno być w książkach :)
Z opisu książka bardzo do mnie trafia. Chcętnie ja przeczytam :)
OdpowiedzUsuńZachęcam :)
UsuńPodziwam autora za to, że w czasach, gdy kobiety były traktowane o wiele gorzej niż mężczyźni, napisał książkę zwracającą uwagę na niedolę kobiet.
Bardzo mi się podobają takie konkretne bohaterki, to coś zdecydowanie dla mnie!
OdpowiedzUsuńJa też lubię czytać o zbuntowanych, odważnych, niezależnych bohaterkach :)
UsuńPodoba mi się okładka tego wydania. A sama historia...tak różni się od tego, co zazwyczaj czytam, że chętnie się z nią zapoznam;) W końcu nie można pozostawać cały czas w tych samych klimatach;)
OdpowiedzUsuńOkładka istotnie jest zachęcająca. I od razu widać, że akcja dzieje się w dawniejszych czasach :)
Usuńuwielbiam książki, które dzieją się w Francji na początku 20 wieku. Nawet jest u mnie recenzja biografii Coco Chanel, która również dzieje się w tym czasie :) więc chyba skusze się na tę książkę, bo opis sam w sobie zachęcił mnie do przeczytania :D
OdpowiedzUsuńzapraszam do siebie, recenzjuję w formie youtubowej, może przypadnie Ci do gustu :)
Mam nadzieję, że książka Cię nie rozczaruje :)
UsuńJeszcze nigdy nie miałam do czynienia z recenzjami w formie yotubowej, więc z chęcią zajrzę.
Ciekawa pozycja:) Z chęcią poznam bliżej Monikę Lerbier, a także Paryż w czasach powojennych:)
OdpowiedzUsuńZachęcam. Życie paryżanek po wojnie wyglądało zupełnie inaczej niż przed wojną :)
UsuńDodam jeszcze, że rodzina Moniki na wojnie się wzbogaciła, gdyż jej ojciec miał fabryczkę produkującą materiały wybuchowe.
Bohaterka wydaje mi się bardzo ciekawą postacią, a i czasy w których dzieje się powieść mogłyby mnie wciągnąć :)
OdpowiedzUsuńTak, bohaterka "Chłopczycy" to postać nietuzinkowa i dosyć barwna. Warto poznać jej losy :)
UsuńLubię prozę francuską, ponadto interesuje mnie tematyka emancypacji, więc czuję się mocno zachęcony do lektury tej powieści.
OdpowiedzUsuńJeżeli uda Ci się znaleźć "Chłopczycę" w bibliotece, zachęcam do przeczytania :)
UsuńZ takimi rodzicami i takim narzeczonym to faktycznie można się wściec. Chyba polubiłabym główną bohaterkę, no i sceneria ciekawa. Będę miała na oku.
OdpowiedzUsuńCo do błędów ortograficznych... podobno czytanie książek sprzyja poprawnej pisowni, jak widać nie zawsze :)
Doskonale rozumiałam gniew i rozczarowanie bohaterki. Jako osoba z gruntu uczciwa nie była ona w stanie mieszkać z takimi ludźmi :)
UsuńNiestety, w wielu książkach można znaleźć literówki oraz błędy. Zdarzają się one nawet w książkach przeznaczonych dla dzieci, co jest moim zdaniem niewybaczalne.