09.01.2014

„Poradnik rehabilitacji domowej” A.Konik i A.Paterek


Udary, zawały serca, złamania miednicy, kręgosłupa, kości udowej... Choroby i wypadki przytrafiają się ludziom i może się zdarzyć, że w naszym domu znajdzie się ktoś, kto przez cały czas musi leżeć i wymaga opieki. Nawet najbardziej kochająca, ale niedoświadczona osoba może popełnić wiele błędów przy pielęgnacji chorego, pogarszając jego stan i przysparzając mu wiele dodatkowego bólu. Najczęściej popełniane błędy to kładzenie chorego na zbyt miękkim materacu, ciągnięcie go po materacu, zbyt rzadkie przewracanie z boku na bok oraz ubieranie w rzeczy szorstkie, mające guziki i grube szwy. Przez niewłaściwą opiekę możemy sprawić, że u chorego utworzą się odleżyny (bardzo bolesne, trudno gojące się rany), pogłębi się spastyczność mięśni, a nawet dojdzie do deformacji stawów.

Jak tego uniknąć? O tym właśnie piszą fizjoterapeutki Anita Konik i Anna Paterek, autorki „Poradnika rehabilitacji domowej”. Tłumaczą, jak zapobiegać odleżynom, jak posadzić chorego i przemieścić go z łóżka na wózek inwalidzki, jak udrażniać jego oskrzela, oklepywać, jak wzmocnić mięśnie i polepszyć sprawność ogólną, jak wykonać masaż ręki z wzmożonym napięciem mięśniowym, i wreszcie, co robić, by dźwigając pacjenta nie uszkodzić własnego kręgosłupa. 

Książka liczy prawie 200 stron i zawiera 117 czarno-białych fotografii pokazujących rehabilitantkę oraz osobę chorą podczas ćwiczeń, pielęgnacji i odpoczynku. Autorki zapowiadają, że niebawem ukaże się kolejny poradnik, tym razem z poradami i ćwiczeniami dla pacjentów chodzących.

---
Konik Anita, Paterek Anna, „Poradnik rehabilitacji domowej. Chory leżący. Ćwiczenia i opieka”, Wydawnictwo M, 2013.

5 komentarzy:

 1. Ciekawa publikacja, ale na dzień dzisiejszy nie dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Publikacja bardzo ciekawa i przystępnie napisana. Cieszę się, że ją posiadam i mam nadzieję, że nie okaże się potrzebna, tzn. że nikt z moich bliskich nie będzie potrzebował korzystać z zawartych w książce porad :-)

   Usuń
  2. Ale istny skarbczyk wiedzy. Bardzo dobrze.

   Usuń
 2. Ja sobie chyba daruję, rehabilitanta mam w domu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, jeżeli masz rehabilitanta w domu, poradnik istotnie niepotrzebny :)

   Usuń