07.07.2013

Marguerite Duras „Kochanek”


„Kochanek” Marguerite Duras to wartościowa, ciekawa, oryginalnie napisana powieść. Podobno jest autobiograficzna.

Narratorka, starsza wiekiem Francuzka, wspomina wczesną młodość spędzoną w Indochinach. Jako piętnastolatka nawiązała intymną znajomość ze starszym od niej o dwanaście lat zamożnym Chińczykiem. Sądziła wtedy, że jeśli matka dowie się o romansie, zabije ją. Z perspektywy czasu inaczej widzi tę sprawę. Zastanawia się, dlaczego matka pozwalała jej chodzić w bardzo wyzywającym stroju (złote pantofelki na obcasach, przyciasna sukienka, męski kapelusz i do tego makijaż) i dlaczego poprosiła właścicielkę internatu, by córka mogła nie wracać na noc. Może matka, przygnębiona biedą i brakiem pomocy ze strony synów, liczyła na to, że „mała” zacznie zarabiać jako prostytutka?

W Indochinach rodzinie narratorki nie powodziło się dobrze. Dziewczynka musiała jeździć autobusem przeznaczonym dla miejscowej ludności. Matka, podobnie jak wiele innych białych kobiet zmuszonych do życia w tropikach, często miewała nastroje depresyjne i nie zajmowała się dziećmi. Zawsze wyróżniała najstarszego syna, który okradał ją i służących oraz znęcał się nad rodzeństwem.

Romans z Chińczykiem to tylko jeden z tematów. Autorka pokazała też, jak wyglądało życie w Indochinach w latach trzydziestych, poruszyła temat wpływu niezbyt troskliwej matki na dziecko i pokazała problem rasizmu. Matka i bracia dziewczyny bez skrupułów wykorzystywali finansowo Chińczyka, uważali go za kogoś gorszego, choć był od nich bardziej wykształcony i o wiele bogatszy.

Marquerite Duras napisała „Kochanka” w roku 1984. To utwór bardzo krótki, dający dużo do myślenia. Narratorka często przyznaje, że czegoś dobrze nie pamięta, że niektóre wydarzenia z perspektywy czasu odbiera inaczej. Wiele słów poświęca na opisanie swojego wyglądu. Widać, że ma żal do rodziny, która mocno jej dogryzła.

Moja ocena: 5/6.

---
Marguerite Duras, „Kochanek” („L'Amour”), przeł. Loda Kałuska, Wydawnictwo Literackie, 1989.


19 komentarzy:

 1. Na podstawie filmu powstał film, oglądałam go w telewizji. Film ze śmiałymi scenami erotycznymi.
  Chętnie przeczytałabym książkę.)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Filmu nie oglądałam. Iza z "Czasu odnalezionego" napisała, że film został spłycony w stosunku do książki. W książce nie ma aż tak wielu scen erotycznych. Mnie najbardziej ciekawiło życie rodzinne bohaterki :)
   Książkę oczywiście polecam.

   Usuń
  2. Nie dopisałam, że tak też pomyślałam, że film z pewnością odbiega od książki. Tak niestety zwykle bywa z ekranizacjami książek. A później np. spotykamy się ze stwierdzeniami, że film był lepszy niż książka co książce przynosi tylko szkodę szczególnie w przypadku, gdy jest wartościowa.)

   Usuń
  3. Właśnie. Zależy, jakie mamy oczekiwania wobec filmów i książek. Ktoś, kto wyobraża sobie, że w "Kochanku" znajdzie mnóstwo śmiałych opisów erotycznych, z pewnością poczuje się rozczarowany. Opisy, owszem, są, ale w rozsądnej ilości i wcale nie ciągną się przez wiele stron :)
   Żałowałam trochę, że książka nie była grubsza.

   Usuń
 2. Podobnie, jak ty nie sięgnęłabym po książkę sugerując się tytułem (obawiając romansidła). A tymczasem można się pomylić oceniając po okładce, tytule... Filmu nie oglądałam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Od tej książki oprócz tytułu odstraszała mnie też różowa okładka. Kolor różowy kojarzy się z ckliwym romansem. Podczas czytania poczułam się przyjemnie zaskoczona :)

   Usuń
 3. Najpierw widziałam film. Bardzo dobry. Potem czytałam książkę, która wtedy nosiła tytuł "Kochanek z północnych Chin". Jest to książka trudna w czytaniu. Przypomina scenariusz (?) Czytałam dawno, może się mylę, ale pamiętam swoje potyczki z książką

  OdpowiedzUsuń
 4. ;) Już doczytałam: "Kochanek z północnych Chin" jest powieścią ponownie spisaną, wtórną do "Kochanka". Człowiek całe życie się uczy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widocznie pisarka miała obsesję na punkcie swojego kochanka z lat młodości. Na początku miałam zamiar przeczytać też "Kochanka z północnych Chin", ale teraz się rozmyśliłam. Skoro to ta sama historia, to po co? :)

   Usuń
  2. Może więcej szczegółów? Nowa wersja powstała po śmierci kochanka.

   Usuń
  3. Porównanie obu wersji na pewno byłoby ciekawym doświadczeniem :)

   Usuń
 5. Oglądałam film i bardzo mi się podobał. Z chęcią bym przeczytała też książkę, zwłaszcza jeżeli jest oparta na faktach!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. M.Duras w swoich książkach często zamieszczała wątki autobiograficzne. Książkę Ci polecam :)
   Czytam teraz drugą książkę tej autorki. Nosi ona tytuł "Moderato Cantabile". Ze zdziwieniem stwierdzam, że podoba mi się o wiele mniej niż "Kochanek"...

   Usuń
 6. Film tak. Książka, przez formę, chyba jednak nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wobec tego nie będę Cię namawiać :)

   Usuń
  2. Namawiaj, bo to ciekawe doświadczenie. Podobne jak konfrontacja filmu i książką Blixen "Pożegnanie z Afryką"

   Usuń
 7. Widzę, ze ta pozycja rzeczywiście jest ciekawsza od "Moderato Cantabile". Z chęcią bym ją przeczytała. Nie wiedziałam, że jest nakręcony film na jej podstawie. Na pewno za nim też się rozejrzę:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moim zdaniem o wiele ciekawsza.
   Istnieje też film nakręcony na podstawie "Moderato cantabile". Występuje w nim m.in. Jean-Paul Belmondo :)

   Usuń