22.01.2025

„Zama” Antonio di Benedetto

Trzydziestoparoletni don Diego de Zama jest urzędnikiem królewskim w zapyziałym miasteczku w Ameryce Hiszpańskiej. Kiedyś słynął jako energiczny pacyfikator Indian i wymęczonych niewolników, teraz nie znaczy nic. Marzy o przeniesieniu w bardziej cywilizowane miejsce, lecz prośby wysyłane do gubernatora pozostają bez odpowiedzi, a protektora nie udaje mu się znaleźć. Musi więc tkwić, jak to określa, pomiędzy odejściem a pozostaniem. Nie może ani wrócić do kraju, ani sprowadzić do siebie żony. Na domiar złego często nie otrzymuje pensji w wyznaczonym czasie i żeby kupić jedzenie, musi sprzedawać meble, a nawet konia. Te wszystkie uciążliwości bardzo go frustrują. Aby jakoś się pocieszyć, szuka znajomości z miejscowymi kobietami. Najchętniej romansowałby z Hiszpankami, ale ponieważ one patrzą na niego z góry (w tutejszej hierarchii Hiszpanki stoją wyżej od Kreola), zadowoliłby się i Mulatką. Zaczepia te różne panie w sposób bardzo natrętny i nietaktowny; chodzi na przykład za nimi, napędzając im strachu. Podgląda kąpiące się kobiety i maltretuje służącą, którą wysłały za nim w pogoń.  

Choć więc Zama znajduje się w paskudnej sytuacji, trudno go żałować, gdyż to osobnik dość odrażający. Lubi na innych wyładowywać złość, donosić, upokarzać. Jest pełen wyższości, wyrachowany, kłamliwy, podejrzliwy – pejoratywne przymiotniki można by mnożyć. Niekiedy oczywiście ma odruchy dobroci, ale raczej rzadko. I choć często zastanawia się nad swoim zachowaniem, z tej autoanalizy nic nie wynika. Rozumieć swoją podłość a starać się poprawić to dwie różne rzeczy, a on się nie stara, bo z góry wie, że nie zdoła zapanować nad swoimi popędami, że wolna wola jest mitem. Poza tym zawsze umie pomniejszyć swoje winy, spojrzeć na siebie jak na ofiarę. Pobiwszy wspomnianą wcześniej służącą, tłumaczy się w ten sposób: „Moja dłoń może uderzyć kobietę w twarz, ale to ja jestem spoliczkowany, ja, który zadałem gwałt własnej godności”[1]. 

Powieść ma formę pamiętnika napisanego przez Zamę i dzieli się na trzy części. Akcja każdej toczy się w innym miejscu: pierwszej w mieście, które obecnie jest stolicą Paragwaju, drugiej – też w mieście, ale w innym domu, mocno zaniedbanym i dziwnym, a trzeciej dla odmiany w dżungli, gdzie wraz z odziałem wojska tropi przestępcę, licząc, że odzyska utraconą sławę. W tej ostatniej części urzędnik naraża się wiele niebezpieczeństw ze strony dzikich zwierząt, poszukiwanego bandyty czy wreszcie Indian, bo przecież nie wszyscy są pokojowo nastawieni do białych ludzi. 

À propos Indian, Zama spotyka w dżungli grupę czerwonoskórych mężczyzn, którzy padli ofiarami niesamowitego okrucieństwa: wrogi szczep wyłupił im oczy. Ale co ciekawe (i według mnie niezbyt wiarygodne), ślepcy w ogóle nie rozpaczają, dostrzegając w swojej sytuacji wiele zalet: „Kiedy plemię nauczyło obywać się bez oczu, stało się szczęśliwsze. Każdy mógł, kiedy chciał, znajdować się w samotności. Przestał istnieć wstyd, osądzenie, obwinianie; przestały być potrzebne kary. (...) Ażeby jeszcze bardziej się wyizolować, niektórzy walili się po uszach, aż im popękały bębenki”[2]. 

Tę ciekawą, choć nieco dziwną powieść śmiało można nazwać historyczną, gdyż świetnie jest w niej odmalowane Królestwo La Platy z lat 1790-1799. Obserwujemy szczegóły obyczajowe, ogromny rasizm, żałosne warunki życia pracowników administracji hiszpańskiej. W powieści nie brakuje wzmianek o okrucieństwach, takich jak na przykład śmierć kilkuletniej Mulatki, zabijanie koni, zabijanie szpadą psów, brutalne walki mężczyzn, przemoc wobec kobiet. Niekiedy atmosfera z realistycznej zmienia się w oniryczną, rzeczywistość zaczyna splatać się z czymś na kształt snów czy majaków Zamy i my, czytelnicy, nie wiemy, co tak naprawdę się dzieje. Co to za postać przemyka po domu, w którym urzędnik wynajął kąt do spania? Kim jest mały chłopiec, którego Zama zauważa w trudnych chwilach swojego życia? 

Autor ma dar tworzenia barwnych, złożonych postaci. Szczególnie dobrze wyszły te kobiece. Na kartach książki spotkamy więc bogatą żonę ustosunkowanego Hiszpana, która z wielką pewnością siebie i sprytem wodzi mężczyzn za nos, dziwną damę, która przysyła Zamie liściki i wierzy, że mają romans, młodziutką dziewczynę narażającą swoją dobrą opinię na szwank, a także Mulatkę z nizin społecznych, mieszkającą w niesamowitym brudzie i niedbającą o swoje dziecko. Z bohaterów męskich najciekawszy wydaje się urzędnik, który zamiast pracować, zajmuje się własną twórczością literacką (i zostaje, a jakże, zadenuncjowany przez Zamę). Wszystkie te postacie zachowują się w sposób nieprzewidywalny, zaskakujący, a przecież bardzo logiczny. 

I na koniec mój ulubiony cytat z tej książki: „Nawet najlepszy znawca ludzi nie jest w stanie przewidzieć, co ukrywa, co trzyma w zanadrzu bliźni, najspokojniej w świecie zjadający obok kawał soczystej pieczeni”[3]. 


[1] Antonio di Benedetto, „Zama”, przeł. Zofia Chądzyńska, Wydawnictwo Literackie, 1976, s. 9.
[2] Tamże, s. 182.
[3] Tamże, s. 26.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz