21.10.2013

„Strój na śmierć” Donna Leon


„Strój na śmierć” to trzecia w kolejności część cyklu kryminalno-obyczajowych powieści Donny Leon o mieszkającym w Wenecji komisarzu Brunettim. Tym razem Brunetti bada sprawę śmierci mężczyzny, którego zwłoki znaleziono na polu w Merghera. Trup ubrany był w czerwoną sukienkę oraz w czerwone pantofle. Komisarze doszli do wniosku, że był to prostytuujący się transwestyta, jednak Brunetti nie mógł pogodzić się z taką wersją wydarzeń. Niepokoił go fakt, że nogi zmarłego zostały ogolone nieumiejętnie, a przecież transwestyta powinien mieć wprawę w depilacji. Poza tym Brunetti odniósł wrażenie, że ofiara była zbyt stara i brzydka jak na osobę, której inni mieliby płacić za seks.

Podczas śledztwa Brunetti odwiedza Via Cappuccino (miejsce zbiórki prostytutek), spotyka się z osobami z półświatka, ma też okazję przekonać się, z jaką odrazą i nienawiścią mieszkańcy Wenecji wyrażają się o facetach ubranych w kuse spódniczki. Zresztą trudno im się dziwić – podczas śledztwa Brunetti poznał mężczyznę chorego na AIDS, który świadomie zarażał klientów.

W „Stroju na śmierć” Donna Leon zamieściła kilka scen niezwiązanych z głównym wątkiem, takich jak na przykład wizyta Brunettiego u matki przebywającej w domu opieki. W chwili, kiedy toczy się akcja książki, syn komisarza ma lat szesnaście, a córka trzynaście. Signora Elettra, która odegra ważną rolę w kolejnych częściach cyklu, w tej dopiero rozpoczyna pracę sekretarki. Nikt nie przypuszcza, że okaże się osobą nadzwyczaj utalentowaną i przydatną. 

Przeczytałam już kilka książek Donny Leon i ta wydała mi się jedną z ciekawszych. Po raz pierwszy odkryłam, że Brunetti, zawsze tak kulturalny, wyrozumiały i nieskazitelny, ma jakąś wadę. Otóż nie toleruje roznegliżowanych turystów. Szczególnie mocno irytują go ci, którzy mają nieatrakcyjne ciała i zbyt okrągłe kształty.

Moja ocena: 4/6.

---
Leon Donna, „Strój na śmierć” („Dressed for Death”).

15 komentarzy:

 1. Oooo Brunetti ma mnóstwo wad:) ale i tak jest super:) Uwielbiam całą serię, ale oceniam ja zdecydowanie wyżej niż ty, tak na 5,5/6

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnóstwo wad? Dotychczas jego wady nie rzuciły mi się w oczy. Nawet się dziwiłam, że jest tak grzeczny dla przestępców. W każdym razie trochę mnie zdenerwował tą nietolerancją dla roznegliżowanych grubasów. Trzeba zrozumieć, że tym ludziom jest gorąco i mają prawo zwiedzać Wenecję w wyciętych sukienkach i krótkich spodenkach.
   Ja kryminałów nigdy nie oceniam na 6, bo nie jest to mój ulubiony gatunek. A u Donny Leon jest trochę za dużo polityki jak na mój gust :)

   Usuń
  2. Bo Leon ma takie trochę polityczno-psychologiczno-społeczne zacięcie.
   Brunetti ma wady, im dalej w las, czyli z każdą kolejną książką stanie się...bardziej ludzki:) czyli tych wad będzie więcej. Nie mówię, ze stanie się samą jedną wadą, ale rysy na charakterze lekkie się pojawią.

   Usuń
  3. W niektórych jej książkach tej polityki jest zdecydowanie za dużo.
   O, to się bardzo cieszę, że odkryję więcej wad w Brunettim, bo przede mną jeszcze wiele książek z tej serii :)

   Usuń
 2. Strasznie dziwna książka haha. Takie dziwne klimaty, troszkę obrzydliwe, przerażające - to coś dla mnie!:P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książka nie jest dziwna, natomiast ludzie, wśród których toczy się śledztwo - jak najbardziej :)

   Usuń
 3. Odpowiedzi
  1. Poznawanie możesz zacząć od obojętnie którego tomu :)

   Usuń
 4. Fabuła intrygująca, jest tajemnica, jest zabawa. Myślę, że mogłoby mi się spodobać. Wenecja!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam! Ale muszę powiedzieć, że w "Stroju na śmierć" jest nieco mniej Wenecji niż w innych częściach :-)
   Ja tę serię czytam głównie dla weneckich smaczków. W Wenecji ściganie przestępców wygląda inaczej niż u nas.

   Usuń
 5. Mam zamiar poznać twórczość tej autorki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przynajmniej jedną książkę z tego cyklu warto przeczytać :) Ja czytam głównie ze względu na miejsce akcji, bo bardzo lubię Wenecję.

   Usuń
  2. Cieszy mnie fakt, że można czytać w dowolnej kolejności, byłam w bibliotece i widziałam tą autorkę, jednak jeszcze nie zabrałam nic ze sobą, bo jednak nowości mnie zdominowały, ale z pewnością sięgnę może następnym razem, zdaje się, że w ogóle nie czytałam książki, gdzie akcja rozgrywa się w Wenecji

   Usuń
  3. Chyba nie ma zbyt wielu książek z akcją w Wenecji. A Wenecja Donny Leon nie jest przedstawiona cukierkowo. Autorka dobrze zna problemy miasta :)

   Usuń
 6. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń